Medlemsbrev

Postet av Fredrikstad IF den 3. Nov 2023

Hei alle sammen!

Med snø i oktober kan vi slå fast at 2023 sesongen er over. Vi har hatt mange gode prestasjoner og arrangement som er omtalt i egne artikler her og i ulike facebook-grupper. Selv om været varierer er det mange som trener både innendørs og utendørs og allerede har begynt å tenke på 2024 - og det er bra.

Vi har utallige ganger kommentert standarden på Sentralidrettsanlegget og nå er dette nevnt i kommunedirektørens forslag til Fredrikstad kommunes "Handlingsprogram 2024–2027 og årsbudsjett 2024" side 164. 

Sentralidrettsanlegget

Friidrettsdekket på sentralidrettsanlegget på Lisleby er i dårlig forfatning. Fredrikstad idrettsforening (FIF) har anmodet kommunen om å utbedre dette. Anlegg er ikke godkjent for norske mesterskap grunnet tilstanden til friidrettsdekket. Nødvendige midler til tidligfasearbeidet foreslås finansiert med sentrale utredningsmidler.

Det er ikke foreslått midler i 2024 til utbedringer, men det foreslås at kommunen bruker midler på utredning/tidligfasearbeid. Så får vi se om politikerne er mer villig til å bruke penger på selve utbedringen allerede i 2024. 

Vi har fått tillatelse til å flytte stavsprangmatta fra Lisleby til Østfoldhallen for å trene stav i vinter, men foreløpig har vi ikke fått flyttet den. Den er tung, men den blir flyttet i nærmeste framtid. 

Terminlista for neste år er klar i Østfold og mesterskapene har vært klare lenge. Vi kan se fram mot en ny sesong som likner på 2023-sesongen.

Lykke til med treningen framover!

Hilsen

Tore Bjørnetrø




Dina, Jamila og Ida er tatt ut på juniorlandslaget for 2024

Postet av Fredrikstad IF den 29. Okt 2023

Dina Rosenvinge Aasen (06) og Jamila Isman (05) er tatt ut på juniorlandslaget U20 i 2024. I tillegg ble Ida Breigan (04) tatt ut til juniorlandslaget U23. Dina skal delta i sprint, Jamila i mangekamp og Ida i lengde/tresteg.

Juniorlandslaget U20 for 2024

Strategiplanen for Norsk Friidrett 2021-2025 har som et av tre hovedmål følgende: Norsk Friidrett skal utvikle utøvere som tar medaljer i internasjonale seniormesterskap. Et viktig ledd i dette er et U20-landslag. Her er Juniorlandslaget U20 for 2023.

U20 sprint og hekk:
Bastian Elnan Aurstad (05), Steinkjer FIK (Trond Olav Skevik)
Sindre Strønstad-Løseth (05), IL Gneist (Heidi Benserud)
Selma Ims (05), Sandnes IL (Richard og Anne Brit Sandberg)
Alexander Skrede (05), Sandnes IL (Trond Lindanger)
Lea Alisa Gundersen (06), Fyllingen IL (Hilde Stokvold Gundersen/Robin Rustad)
Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz (06), SK Vidar (Petar Vukicevic)
Line Al-Saiddi (06), IL Skjalg (Victor Øvregaard)
Vegard Rinde (06), IL Fana (Bjørn Åge Herdlevær)
Dina Rosenvinge Aasen (06), Fredrikstad IF (Zdenko Vojvodic)
Even Elias Grannes Pedersen (06), Overhalla IL (Eskil Skarland)
Tobias Bang Gulbrandsen (06), IL i BUL (Udoka Madu)
Borghild Oline Holstad (06), Hareid IL (Arill Larsen)

U20 mangekamp:
Jonathan Hertwig-Ødegaard (05), Tyrving IL (Espen Ødegaard)
Simen Johan Teigstad (05), IL Sandvin (Tadeuz Tomala)
Jamila Isman (05), Fredrikstad IF (Teemu Pasanen)
Sunniva Indahl (06), Ski IL Friidrett (Thomas Lindh)

Se hele laget på: friidrett.no

U23-landslaget for 2024

Strategiplanen for Norsk Friidrett 2021-2025 har følgende som et av tre hovedmål: Norsk Friidrett skal utvikle utøvere som tar medaljer i internasjonale seniormesterskap. Et viktig ledd i dette er et U23-landslag for yngre lovende seniorer. Her er U23-landslaget for 2023.

Lengde/tresteg:
Hedda Kronstrand Kvalvåg (02), IK Tjalve (Dan Simion) (USA)
Aanund Tveitå (03), Otra IL (Espen Tønnessen/Olav Magne Tveitå)
Mia Guldteig Lien (03), Ranheim IL (Jon Olav Bjørhusdal/Kareem Streete-Thompson) USA
Ida Breigan (04), Fredrikstad IF (Bo Breigan/Kareem Streete-Thompson) USA

Se hele laguttaket på: friidrett.no



Bra innsats av FIF sine kvinnelag i lagserien og 1.laget kan kapre en 3.plass med en sluttspurt.

Postet av Fredrikstad IF den 29. Okt 2023

Det går mot en historisk god plassering av FIF sitt kvinnelag i lagserien, der det er fire lag som kjemper om 3.plassen. FIF ligger foreløpig på 5.plass med 23.262 poeng, men har bare 123 poeng  opp til Sandnes på 4.plass og 258 poeng opp til Tyrving på 3.plass. Ned til IL i BUL er det 210 poeng, så her kan alt skje i løpet av de to siste månedene av lagserien. Øverst ligger IK Tjalve med poengsummen 26.568, mens IL Norna-Salhus har 25.247, så de to øverste plassene er det lite å gjøre med.
Også 2.laget til kvinnene har gjort det bra i årets lagserie og har rykket 58 plasser opp på listen til 56.plass i 3.divisjon

For herrelaget er det ikke like lystig, siden de foreløpig har falt ned 5 plasser og ligger nå med 12.186 poeng på en 15.plass i 3.divisjon. I tillegg har 2.laget, som lå inne på listen i 2022, ramlet ut av listen til 3.divisjon. Laveste poengsum for å komme inn på listen er 8000 poeng

Les mer om lagserien på friidrett.no, der foreløpig oversikt ligger ute med poengsum i alle seriene:

Lagserien 2023 



Vellykket maraton på tross av sterk nordavind og få plussgrader

Postet av Fredrikstad IF den 21. Okt 2023

Været var ikke på vår side denne lørdagen i oktober. Sur nordavind og noen få plussgrader gjorde turen opp langs Rolvsøyveien tyngre enn vanlig. Likefult fullførte 76 løpere av 85 startende og det på bra tider!

Anette Hauge fra Rolvsøy IF vant dameklassen slik hun også gjorde i 2020. Hun kom i mål på 3:05:14, under 2 minutter bak hennes egen løyperekord fra 2020 på 03:03:24.Mona Grindberg fra Verdal Friidrettklubb tok 2. plass med tiden 3:23:42. Fjorårsvinner Ingvild Aurdal fra Fet IL tok tredjeplassen med 3.:26:15.

Mats Hellerud fra Moss IL ledet løpet så og si hele veien og vant med tiden 2:44:35, litt over 2 minutter foran Fredrikstad IF egen Ruben Marco Arroyo som løp i mål på 2:46:40. Tredjeplassen tok Magnar Wium fra Idd Sportsklubb med tiden 2:48:02:

Startskuddet har gått og feltet erpå vei ut av ett lite skogsområde og ut mot asfaltstrekket som utgjør de første 8 km av den 14 km lange rundløypa.

Løperne er vei nordover langs Rolvsøyveien og passerer her etter ca 3,5 km.

Resultater

Online resultater (Eqtiming)
Fredrikstad maraton 2023, total resultatliste
Fredrikstad maraton 2023, klassevis resultatliste

Resultater FIF
Ruben Marco Arroyo, 2:46:40, nr 1 klasse M40.44
Sjur Tømte, 3:57:12, nr 1 i klasse M60-64

Kun 2 deltagere fra FIF i år, men 2 klasseseire og en annenplass totalt for Ruben Marco Arroyo. Gratulerer til begge!

Bildealbum

Start- og målområdet
Start og ved Rolsvøyveien
Ved 2. dam, rett før passering runde 2
Foto: Rolf B. Gundersen (start- og målområdet), Camilla Sundby Dyresen (fra løypa)

Artikkelen oppdateres med bl. a. bildealbum.

Laslo Brumund fra Tyskland debuterte på maraton og klarte å komme under 4 timer (3:59:13). Gratulerer med fin debut!


Tusen takk til alle frivillige og til alle løpere for innsatsen under Fredrikstad maraton og også våre andre løp i 2023! Vi håper vi sees igjen på løp neste år! Hilsen arrangementskomiteen.



Det er klart for Fredrikstad maraton, lørdag 21. oktober!

Postet av Fredrikstad IF den 20. Okt 2023

Lørdag 21. oktober er det igjen klart for Fredrikstad maraton, løp 22. i rekken. I skrivende stund,ca 1 døgn før løpsstart, har 84 løpere meldt seg på årets siste løp i FIF-regi. Se startliste.

Har du ikke meldt deg på men ønsker å delta så kan du melde deg på online fram til løpsstart eller du kan etteranmelde deg i sekretariatet i FIF-huset på løpsdagen fra kl. 09:00. 

Løpet starter kl. 11:00

Sekretariatet er ved FIF-huset i Ilaveien 132.
Etteranmelding og henting av startnummer kan gjøres fra kl 09:00 på løpsdagen.


Parkering ved Stjernehallen (ca 5 min gange gjennom skogen til FIF-huset). Det er skiltet vei til parkering.
Spørsmål: Kontakt oss på epost: lop@fredrikstadif.no.

Det er garderober og dusj i FIF-huset. Etter løpet er det ertesuppe til alle deltager i 2. etg i FIF-huset (der sekretariatet er), og det er Fredrikstad maratons eget deltagerkrus til alle som fullfører.

Se flere detaljer samt statistikk, og resultater / bilder fra tidligere løp på løpets hjemmeside Fredrikstad maraton.

Lykke til med løp alle sammen!